Szabó Tamást a legtöbben a néhai Palermo Boogie Gang szájharmonikásaként ismerik: Ferenczi György mellett jelenleg ő az ország legjobb pofagyalusa. Fél éve önállósodott, járja a maga útját, néhány hónappal ezelőtt The tailor's clothes (A szabó ruhái) címmel szólólemezt jelentetett meg. Az album címéhez méltóan sokszínű és eklektikus, egy fiatal pesti polgár szónikus naplójegyzetei.
Ez az album inkább csak kísérletek sorozata, a megjelenést megelőző egy év dilemmáinak zenei lenyomata. Szeretnék továbbra is nyitott lenni, minél több műfajban megméretni magamat. Úgy érzem, sokaknak bejött ez a lemez, a legkülönfélébb korosztály hallgatja. A múltkor, egy éjjeli rádióriport alatt például többek között egy hatvanöt éves bácsi és egy tizenhét éves gyerek is betelefonált, persze mindegyiknek más rész tetszett róla. Nem akarok hátat fordítani teljesen a bluesnak, jelenleg is próbálok egy klubzenekarral, április közepén talán színpadra állhatunk. Emellett szeretnék valamilyen modernebb anyagot csinálni. Sokan felajánlották a segítségüket, egy budapesti koncertet még könnyű összehozni, elég, ha a barátok eljönnek, a kísérlet létjogosultságát azonban igazán a vidéki bulikon lehet majd lemérni.
Nem csoda, bennszülött fővárosi polgár vagyok. Kicsit olyan, mint Budapest: eklektikus, nagy érzelmi kilengésekkel. Gyerekkoromat Pestlőrincen éltem le, a repülőtér környékén, eléggé elhanyagolt területen. Egyik oldalt a temető, a másik oldalt az orosz laktanya. Mintha falun nőttem volna fel, a piacon még szamarat, kacsát és bárányt is árultak. Tizenkét éves koromig a várost számomra az állatkert, a cirkusz és Dagály-strand jelentette. Később Újpalotára jártam nyomdaipari középiskolába, rövid ideig laktam Kőbányán, panellakásban, most pedig itt, a Ferenciek terénél.
Dehogynem. Lőrincen voltak még kis közösségek, mindenki tudta, ha találkozni akart a többiekkel, este hova menjen. A belvárosban ez eléggé hiányzik, bár vannak itt is biztos találkahelyek. Nem véletlenül ragaszkodom például a Múzeum cukrászdához, mert tudom, hogy azok, akiket nap mint nap szívesen látok, itt biztos, hogy megfordulnak. De kevés ilyen hely van Pesten.
Abszolút. A várostól depressziós leszek. Nekem mindig fontos volt a fény. Egykoron kertes házban éltem, egy erdő közepén, aztán két évig Kőbányán, egy lakótelepen. Engem nem nyomasztottak az alacsony szobák - pedig Lőrincen négy méter volt a belmagasság -, igazából az sem zavart, ha hallom a felettem lakó cipőjének kopogását, az viszont már igen, hogy a házak közelsége miatt a szomszéd bebámult az ablakon. Jelenleg egy belvárosi bérház negyedik emeletén lakok, egy sötét lakásban. Reggel nem tudom megállapítani, hogy éppen süt a nap, esik az eső, havazik, netán köd van. Nem csoda, ha szomorkás a hangulatom néha. Nemrég járt nálam az egyik görög barátom, aki ugye a fény országából érkezett, itt meg egy hét leforgása alatt depressziós lett. De vannak ismerőseim, akik a bérház legalsó szintjén laknak, ahová még nyáron sem süt be a nap. Ettől az ember egy idő után kénytelen-kelletlen besokall. És ez tükröződik a zenéjében is.
A munkám miatt nem tehetem. Jobb, világosabb belvárosi lakás bérlése pedig minimum a mostani duplájába kerülne. De nem csak a házak sötétek, az utcák is azok. A zöld meg mindenhol kiirtva. A Rákóczi úton jószerivel egyáltalán nincs fa. A kivágottak helyére ültetett facsemetékből pedig soha nem lesz semmi. Tavasszal mindig megnézem, hány ág zöldell ki rajtuk. Évről évre egyre kevesebb. A kibombázott házakból meg mit csinálnak nálunk? Parkolót. Ahelyett, hogy parkot létesítenének. Helyette ott van mindenhol az a rengeteg kutya, azok salakja, és az iszonyú húgyszag. A többség pedig a pincében mulat. És él ott vakond módjára. Az impresszionisták nagyon tudtak valamit. Ennek a városnak nem New York felé kellene haladnia. Azt kellene tükröznie, amit a belváros mindig is sugallt. A harmincas évek szellemét és hangulatát.
------------------------------------
Kapcsolódó anyagok:
Palermo Boogie Gang: Bottle Up And Go >> - 303 magyar lemez, 2008
Fekete Jenő - A bluesba sok minden belefér >> - interjú, 2002
Szabó újabb ruhája >> - cikk, 2002. április
Szabó & Ferenczi - Egy sima, egy fordított >> - cikk, 1999. július
Szabó Tamás - A szabó ruhái >> - interjú, 1998. február
Tíz év a periférián >> - cikk, 1996. december