Ian Gillan, Deep Purple
Legutóbb a hetvenes évek hard rock/heavy metal hullámának legfontosabb és egyben legnépszerűbb zenekaráról, a Led Zeppelinről volt, ezúttal e hullám további két korszakos formációja, a Deep Purple és a Black Sabbath áll a Rock and Roll Szabadegyetem következő előadásának (2018. március 7, 17:30, Örkény Könyvesbolt) a középpontjában. A Deep Purple egészen más irányba indult, mint a Led Zeppelin, első, progresszív rockos elemekben bővelkedő, de nem túl radikális hangvételű albumaival a stabil középmezőnybe tartozott, majd 1969-ben szintén más jellegű szenzációval hívta fel magára a figyelmet, amikor először játszott élőben rockegyüttes szimfonikus nagyzenekari kísérettel. Amit viszont az elkövetkező három évben produkált, az minden szempontból a hard rock/heavy metal legemlékezetesebb alkotásai közé tartoztak. Ugyancsak a hetvenes évek első felében hozta létre életműve legjavát a szintén máig aktív Black Sabbath, mely mindenekelőtt súlyosabb, baljósabb atmoszférájú, horrorisztikus elemekben bővelkedő szövegvilágú dalaival került a figyelem középpontjába, és óriási hatást gyakorolt a metál következő nemzedékeire, különösképp annak black, doom és death irányzataira.
Négy videó ízelítőnek:
Az 1968-ban még Rod Evans énekessel és Nick Simper basszusgitárossal felálló Deep Purple többek között Beatles-dalokat is feldolgozott (Deep Purple: Help):
Az 1970 nyarán megjelent In Rock azonban már egészen más hangvétellel indul: 45 másodperc káosz, 45 másodperc áhítat - aztán jöhet a rock (Deep Purple: Speed King):
Az 1972 augusztusában Japánban adott koncertjeikből pedig minden idők egyik legjobb koncertlemeze született meg. (Deep Purple: Made in Japan, teljes album)
Nagyjából akkor vették fel, amikor 1970 nyarán a Deep Purple In Rock a boltokba került –a Black Sabbath talán legismertebb dala, a Paranoid
* * *
Rock and Roll Szabadegyetem, 7. szemeszter (2018 tavasz)
Minden hónap első szerdája, 17:30, Örkény könyvesbolt
31. előadás – 2018. február 7.
A hard rock felemelkedése 1. – a hatvanas évek kifulladni látszó rhythm and blues világából kiutat mutató Led Zeppelin
32. előadás – 2018. március 7.
A hard rock felemelkedése 2. – A progresszív rock felől érkező Deep Purple és a metálős Black Sabbath
33. előadás – 2018. április 4.
A hard rock felemelkedése 3. – A brit másodvonal (a tréfásan a „heavy metal Beach Boysának” is nevezett Uriah Heep, a progresszív rockos Atomic Rooster, a Free romjain kivirágzott Bad Company, a DP-utód Rainbow, a skót Nazareth, az ír Thin Lizzy) és az amerikai hard rockerek (a bluesrock power trióként indult Grand Funk Railroad, a Cream inspirálta Mountain, és a „vadember” Ted Nugent) + a német Scorpions.
34. előadás – 2018. május 2.
Arénarock 1. (US) – Az évtized talán legnépszerűbb amerikai dallamos hard rock zenekara, az Aerosmith, a lemezeladási csúcsokat döngető soft country rockos Eagles és Doobie Brothers, illetve a roppant népszerű „kellemesen jellegtelen” rockvonulat (Styx, Foreigner, Journey, Kansas, Boston).
35. előadás – 2018. június 6.
Arénarock 2. (UK) – A glam rockból kinövő Queen és a skót/ausztrál hard boogie woogie AC/DC
* * *
Korábbi szemeszterek:
>> Harmadik évad (2016 tavasz) >>
>> Negyedik évad (2016 ősz) >>